SET

PSYCHICZNY AZYL

John Steiner, doświadczony psychiatra i psychoanalityk, uchyla arkana swojej praktyki terapeutycznej.

 

Posiłkując się popularną  teorią Melanie Klein,  przedstawia teorię „azylu psychicznego", do którego rejterują pacjenci w trudnym procesie zdrowienia podczas terapii. Przeglądając poszczególne rodzaje relacji z obiektem przedstawia cały koloryt  osobowościowych stylów „psychologicznego tchórzostwa", któremu zaciekle stara się przeciwdziałać. Przestrzega szczególnie przed wchodzeniem w nieświadome zmowy z pacjentami, którzy kurczowo przywiązani do swojej patologii, z terapii tworzą azyl sam w sobie i bojkotują  wszelką  konstruktywną zmianę.

Można tutaj podpatrzeć z bliska praktykę psychoanalityczną, w której głównym narzędziem jest konsekwentny  komentarz przeniesienia  we wszystkich możliwych kontekstach, jakie przynosi pacjent - choć psychodynamików może drażnić  owa uporczywość interpretacji, nikt nie odmówi im błyskotliwości, przejawianej  chociażby w zręcznych  interpretacjach snów pacjentów.

To książka dla praktykujących psychoterapeutów i psychoanalityków. Nie polecam tym, którzy szukają jeszcze swojej zawodowej tożsamości- podawane na ostro teorie psychoanalityczne mogą skutecznie zniechęcić nawet najbardziej entuzjastycznych studentów.

 

Autor: John Steiner
Wydawnictwo: GWP