PSYCHICZNY AZYL
John Steiner, doświadczony psychiatra i psychoanalityk, uchyla arkana swojej praktyki terapeutycznej.
Posiłkując się popularną teorią Melanie Klein, przedstawia teorię „azylu psychicznego", do którego rejterują pacjenci w trudnym procesie zdrowienia podczas terapii. Przeglądając poszczególne rodzaje relacji z obiektem przedstawia cały koloryt osobowościowych stylów „psychologicznego tchórzostwa", któremu zaciekle stara się przeciwdziałać. Przestrzega szczególnie przed wchodzeniem w nieświadome zmowy z pacjentami, którzy kurczowo przywiązani do swojej patologii, z terapii tworzą azyl sam w sobie i bojkotują wszelką konstruktywną zmianę.
Można tutaj podpatrzeć z bliska praktykę psychoanalityczną, w której głównym narzędziem jest konsekwentny komentarz przeniesienia we wszystkich możliwych kontekstach, jakie przynosi pacjent - choć psychodynamików może drażnić owa uporczywość interpretacji, nikt nie odmówi im błyskotliwości, przejawianej chociażby w zręcznych interpretacjach snów pacjentów.
To książka dla praktykujących psychoterapeutów i psychoanalityków. Nie polecam tym, którzy szukają jeszcze swojej zawodowej tożsamości- podawane na ostro teorie psychoanalityczne mogą skutecznie zniechęcić nawet najbardziej entuzjastycznych studentów.
Autor: John Steiner
Wydawnictwo: GWP