SET

MAMA I SENS ŻYCIA ŻYCIA. OPOWIEŚCI PSYCHOTERAPEUTYCZNE.

Książka to zapis pracy terapeutycznej z pacjentami, którzy prezentują bardzo zróżnicowane problemy i oczekiwania wobec terapii.

Autor w niezrównany sposób odczarowuje proces terapeutyczny i narzędzia jakimi posługuje się psychoterapeuta; pokazuje jak ważna jest koncentracja na relacji z pacjentem, jakie znaczenie ma ciągły kontakt ze swoimi uczuciami wobec niego. Każdy dialog w książce udowadnia, że bez wiedzy o sobie, swoich ograniczeniach i zasobach terapeuta nie ma wiele do zaoferowania. Warto przeczytać, żeby zobaczyć jak wiele można nauczyć się od każdego pacjenta ale też jakiej odwagi wymaga ta nauka i gotowości do konfrontowania się ze swoimi lękami.  

Yalom uczciwie pokazuje swoje błędy w budowaniu relacji z pacjentem, pokazuje porażki oraz pomysły, dzięki którym odniósł sukces. Niezależnie od tego czy opisuje pracę z kobietami chorymi na raka, czy z wdową w głębokiej żałobie czy z anorektyczką – bazuje na uczciwości wobec drugiego człowieka oraz na mistrzowskich umiejętnościach. Warto skorzystać z możliwości zobaczenia takiego warsztatu pracy.

 

Irving Yalom   Jacek Santorski & CO Agencja Wydawnicza