SET

JEDNO OKO NA MAROKO.

Jeden z najlepszych pomysłów na książkę dla dzieci, mistrzowski sposób na pokazanie najprostszej drogi do wiedzy i zrozumienia.

 

 

Książka jest zbiorem wywiadów z ludźmi, kórych wszyscy chcielibyśmy zapytac dalczego robią to co robią, jak sobie radzą, jakie mają trudności ale ... wstydzimy się zadać pytanie. Bo zapytać księdza co nosi pod sutanną, albinosa dlaczego jest taki biały, człowieka z nadwagę dlaczego jest gruby i nie chudnie a naturystę po co chodzi nago -  jakoś głupio. Kiedy dziecko pyta: mamo, a dlaczego ten pan ma tatuaże i kolczyki zazwyczaj zawstydzeni uciszamy dziecko i przepraszamy obiekt zainteresowania.Tymczasem okazuje się, że pytania zamiast gniewu dają odpowiedź; prostą, zrozumiałą i wyczerpującą. Każdy z bohaterów pokazuje dziecku  inny kawałek świata i wartości, wydaje się że dużo bardziej krzywdzą ich spojrzenia i gapienie sie niz proste pytanie 'dlaczego jest pani taka niska?'.


Wspaniała leckja komunikacji, otwartości i siły pytania, które jest drogą do zrozumienia a nie narzędziem oceny. Podtytuł powinien brzmieć: podjedź, spytaj i spróbuj zrozumieć.

 

Tomasz Kwaśniewski

Wydawnictwo Czarna Owieczka