UMIEM SIĘ UCZYĆ
TECHNIKI UCZENIA SIĘ + ORGANIZACJA NAUKI +MOTYWACJA
Celem tego cyklu zajęć jest wyposażenie uczniów w narzędzia skutecznego uczenia sie i zapamietywania, na które składają się nie tylko techniki pamięciowe ale równiez alternatywne metody robienia notatek np. mapy mysli oraz umiejętność doboru techniki uczenia się do własnego stylu uczenia się i predyspozycji. Uczestincy pracują również nad umiejętnością planowania i organizowania pracy, wyznaczania celów i najlepszą dla nich strategią motywacyjną.
SPOTKANIE 1,2 i 3: ZAPAMIĘTUJ SZYBCIEJ - MNEMOTECHNIKI - SKUTECZNE NARZĘDZIA UŁATWIAJĄCE UCZENIE SIĘ I ZAPAMIĘTYWANIE
Mnemotechniki to techniki uczenia się ułatwiające zapamiętywanie każdego rodzaju informacji. Są przydatne dla wszystkich uczniów, również dla tych, którzy mają kłopot z koncentracją uwagi, motywacją, nie potrafią uczyć się poprzez monotonne powtarzanie lub ich styl uczenia się i zapamiętywania utrudnia im korzystanie ze zwykłych notatek i 'tradycyjnych' metod przyswajania wiedzy. Znajomość technik pamięciowych przydaje się szczególnie pod kątem uczenia się do testów, które wymagają elastycznego posługiwania się materiałem trudnym do zapamietania: słówka z języków obcych, daty, definicje, informacje w kolejności (dopływy rzek, dynastie królów, największe miasta), państwa i ich stolice, wzory matematyczne, fizyczne i chemiczne... i wiele więcej. Lista zastosowań mnemotechnik jest praktycznie nieskończona.
Przykładowe mnemotechniki które prezentujemy na zajęciach:
- łańcuszkowa metoda skojarzeń
- metoda słowa-klucza (słowa zastępczego)
- rzymski pokój (pałac pamięci)
- zakładki liczbowe
- zakładki osobiste
- rysunki (ortografitti) i haki ortograficzne
- rymonimy
- akronimy
- „ośle mostki"
SPOTKANIE 4: MAPY MYŚLI - NOTUJ SZYBKO I SKUTECZNIE
Mapy myśli to świetne narzędzie do robienia notatek, szczególnie jeśli materiał jest bardzo obszerny i zróżniocwany, ułatwiają powtórkę materiału, który był omawiany dawno i wymaga szczegółowego przypomnienia. Ne wymagają czytania wielostronicowych opracowań, są narzędziem ułatwiającym pracę na lekcji , dzieciom nadpobudliwym i z deficytami uwagi. Stanowią rzowiązanie dla wszystkich uczniów, którzy podczas słuchania muszą rysować, angażować się manualnie i ... zazwyczaj dostaja za to uwagi. mapy mysli to sposób notowania tzw., nielinearnego, a ponieważ wykorzystują rysunki i kolory, są uwielbiane przez uczniów.
SPOTKANIE 5 i 6 : NAUKA TO SZTUKA - PLANOWANIE, ORGANIZACJA PROCESU UCZENIA SIĘ + MOTYWACJA (SKĄD JĄ BRAĆ)
- diagnoza dominujących rodzajów inteligencji (tzw. inteligencje wielorakie) oraz stylów uczenia się: każdy uczeń określi swój styl uczenia się oraz naturalne predyspozycje i dowie się jakie 'sztuczki' ułatwiające naukę będą najbardziej skuteczne właśnie dla niego.
- organizacja czasu i miejsca do nauki; czasem sekret niepowodzenia w uczeniu się bardzo ściśle wiąże się z tym w jakim miejscu dziecko się uczy, jak wygląda jego biurko i całe otoczenie. Czy sprzyja nauce, czy raczej sprzyja rozpraszaniu uwagi i bujaniu w obłokach? Uczniowie dowiedzą się jak organizować miejsce do odrabiania lekcji oraz jaki czas na naukę wybierać, by sprzyjało to przyswajaniu wiedzy.
- sposób na powtórki i planowanie nauki: dzieci często nie wiedzą jak mają rozłożyć naukę na etapy, ani jak zaplanować powtórki, żeby nie musieć uczyć się tego samego ciągle od nowa albo na ostatnią chwilę... Na warsztacie poznają zasady prawidłowego rozkładania nauki na etapy.
- motywowanie się do nauki, budowanie wiary w sukces, wyznaczanie celów : Żeby mi się chciało tak jak mi się nie chce... motywacja to często w nauce kwestia kluczowa. Uczniowie dowiedzą się jak mogą sami motywować się do nauki.Wspólnie z dziećmi zrobimy tablice motywacyjne, wymyślimy hasła motywacyjne, przećwiczymy wizualizację sukcesu, określimy cele w nauce na najbliższy rok szkolny.
ZASADY TWORZENIA I FUNKCJONOWANIA GRUPY
Grupę tworzą uczniowie, którzy wyrażają zgodę na udział w spotkaniach.
Spotkanie prowadzone przez psychologa odbywa się w zależności od potrzeb i możliwości szkoły - co tydzień lub dwa razy w miesiącu (na terenie szkoły) i trwa 2 godziny dydaktyczne.
Podstawową zasadą doboru do grup jest różnorodność: uczniowie muszą prezentować zrróżnicowane umiejętności i potrzeby. Grupa nie może być jednorodna; dobrana pod kątem określonego deficytu: niesmiałości, nadpobudliwości czy trudności adaptacyjnych. Celem pracy grupy jest rozwój umiejętności społecznych,komunikacyjnych - w zależności od jej profilu, grupy nie mają charakteru terapetycznego, nie są forma terapii pedagogicznej. Umieszczenie w grupie dzieci z diagnozą - wymagających szczególnego dostosowania musi być wcześniej uzgodnione z prowadzącym.
Liczebność grupy: od 10 do 17 osób, dzieci mogą być z różnych zespołów klasowych.
Koszt: : 950 zł za grupę uczniów za 6 dwugodzinnych spotkań.
Niezbędna jest zgoda rodziców.