UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE
ROZWÓJ UMIEJĘTNOŚCI INTERPERSONALNYCH
Celem tego cyklu jest rozwijanie umiejętności społecznych i interpersonalnych uczniów, a tym samym lepsze funkcjonowanie w zespole, łatwiejsza adaptacja do grupy i większe poczucie przynależności oraz zrozumienia procesów zachodzących w grupie.
- pierwsze spotkanie:ma na celu poznanie się grupy, ustalenie celu spotkań; wspólnego dla grupy i celu dla każdego z uczestników oraz zbudowanie kontraktu i ustalenie zasad bezpiecznej, efektywnej pracy.
- drugie spotkanie: określanie swoich zasobów i trudności w obszarze funkcjonowania w grupie: wielu uczniów nie wie dlaczego ma kłopot z dogadaniem się z resztą klasy, poszukują przyczyny na zewnątrz ("to ich wina") lub tylko w sobie ("to wszystko przeze mnie") i nie uświadamiają sobie własnych zasobów i ograniczeń w obszarze relacji społecznych.
- trzecie spotkanie: umiejętność budowania informacji zwrotnej: różnica pomiędzy atakiem i krytyka a informacja zwrotną to jedna z podstawowych umiejętności niezbędnych żeby dobrze funkcjonować w grupie. Wiele dzieci posługuje się stałym wzorcem komunikacyjnym bez świadomości, że ich sposób wyrażania własnego zdania jest oceniający i powoduje konflikty z otoczeniem. A złość i odrzucenie ze strony grupy nasila i usztywnia ich stylkomunikowaniasię - w efekcie problem narasta.
- czwarte spotkanie: zauważanie emocji innych- radzenie sobie z emocjami innych uczestników grupy: pocieszanie, aktywne słuchanie i wyrażanie zrozumienia jako podstawa do rozwoju postawy empatycznej.
- piąte spotkanie:asertywnośćjako podstawowe narzędzie w budowaniu relacji społecznych. Uczniowie mający problem w relacjach z rówieśnikami często znają tylko dwa rodzaje zachowań: agresywne albo uległe. Jedne i drugie prowadzą do trudności i nieporozumień w komunikacji, utrudniają nawiązanie szczerych relacji, utrwalają etykietę "agresora" albo "cichej myszki".
- szóste spotkanie: przepraszanie, przyznawanie się do błędu. Dzieci często nie wiedzą w jaki sposób mogą przeprosić i zadośćuczynić, by wyjść z konfliktu "z twarzą", w efekcie wolą nie przepraszać, nawet jeśli wiedzą, że powinny.
ZASADY TWORZENIA I FUNKCJONOWANIA GRUPY
Grupę tworzą uczniowie, którzy wyrażają zgodę na udział w spotkaniach.
Spotkanie prowadzone przez psychologa odbywa się w zależności od potrzeb i możliwości szkoły - co tydzień lub dwa razy w miesiącu (na terenie szkoły) i trwa 2 godziny dydaktyczne.
Podstawową zasadą doboru do grup jest różnorodność: uczniowie muszą prezentować zrróżnicowane umiejętności i potrzeby. Grupa nie może być jednorodna; dobrana pod kątem określonego deficytu: niesmiałości, nadpobudliwości czy trudności adaptacyjnych. Celem pracy grupy jest rozwój umiejętności społecznych,komunikacyjnych - w zależności od jej profilu, grupy nie mają charakteru terapetycznego, nie są forma terapii pedagogicznej. Umieszczenie w grupie dzieci z diagnozą - wymagających szczególnego dostosowania musi być wcześniej uzgodnione z prowadzącym.
Liczebność grupy: od 10 do 17 osób, dzieci mogą być z różnych zespołów klasowych.
Koszt: : 950 zł za grupę uczniów za 6 dwugodzinnych spotkań.
Niezbędna jest zgoda rodziców.